Mera Yarışma Kuralları

Mera Yarışma Kuralları

KÖPEK IRKLARI VE KİNOLOJİ FEDERASYONU

İNGİLİZ VE KONTİNENTAL IRKLAR MERA YARIŞMA

KURALLARI

I.GENEL KURALLAR

BÖLÜM 1

AMAÇ

Mera yarışmalarının amacı, köpeklerin av yeteneklerini geliştirmek, ava göre doğru konumlandırmak,yetenekli köpeklerin üretimini sağlamaktır.

Üç tip mera yarışması vardır:

a) Pratik av, bireysel veya çift halinde

b) Arama avı, bireysel veya çift halinde (Avcı ve köpeği)

c) Sadece çift halinde geniş arama (GRANDE CERCA)

1

Kurallar KIF ve KIF’a bağlı av köpekleri komisyonları tarafından belirlenir. .

Bu yarışmalar FCI onaylı şecereye sahip tüm köpeklere açıktır.

  • Agresif, bulaşıcı hastalığa sahip, KIF ve / veya FCI tarafından yasaklı durumda olan kişilerin köpekleri ve KIF / FCI bağlantısı olmayan kişilerin köpekleri bu yarışma ve sınavlara KATILAMAZ.

2

Alana köpek sahipleri, bakıcıları, organizasyon grubu, misafirler ve medya temsilcileri girebilir.

Yarışma sırasında sahipler izleyicilerin önünde durabilir, fakat hakemlere yaklaşamazlar ve kendi izlenimlerini açıklayamazlar.

3

İzleyiciler konsantrasyonun bozulmaması için toplumsal kurallara uymak zorundadır ve yarışmanın yapıldığı araziye giremezler. Arazide sadece köpekler, köpek yöneticileri ve hakemler bulunabilir.

Yarışma süresinde yarışmayı sabote edici davranan, köpekleri, yarışmacıları rahatsız eden kim olursa olsun yarışma alanından çıkarılır, yarışmalara girmesine izin verilmez.

4.

BAŞVURULAR: Yarışma başvuruları belirlenen tarih aralığı içinde yapılır.

5.

Başvurular; köpek sahipleri başvuru formlarının tamamlamadıkça ve yarışmayı düzenleyenler tarafından belirlenen yarışma giriş ücretini ödemedikçe kabul edilmeyecektir.

6.

Köpeklerin KIF ya da herhangi FCI üyesi bir ülke tarafından düzenlenmiş bir performans defterine sahip olmaları gerekir.

7.

Giriş ücretleri; yarış günü kızgınlık/çiftleşme döneminde olan dişi köpek sahiplerine geri verilebilir ya da organizasyon uygun görürse bu durumdaki köpekler yarışma sonunda yarışabilir. KIF eşleşme döneminde olan dişi köpeklerin yarışmanın en sonunda yarışmasına izin verir.

8.

BERABERLİK DURUMU: Berabere kalan köpekler tüm izleyicilerin gözü önünde hakemler eşliğinde tekrar salınırlar.

9.

ORGANİZASYON SEKRETERLİĞİ

Sekreterlik belirlenen yarış başlama zamanından en az 90 dakika öncesinde açık olmalıdır.

Sekreterlik, programdaki son ayarlamaları, çalışma kitaplarındaki program eksikliklerini tamamlayan değişiklikleri, sonuç anonslarını ve KIF’ın yayınladığı bildiri anonslarını yapar.

10.

Davetli yarışmacılar yarışma başlamadan 30 dakika önce orada olacaktır. Aksi takdirde, yarışmacı olmaya hak kazanamayacaklardır.

11.

Köpekler sahipleriyle beraber daima hakemlerin erişimine açık olacaklardır. Yarışma alanında çağırıldıkları anda hakemlerin yanında olmak zorundadırlar, aksi taktirde hakem heyeti köpekleri yarışmaya almayabilir.

12.

Köpek sahipleri hakemlere tanıtılmak ve hakemlerin önerilerine bağlı kalmak zorundadır.

13.

Yarış sırasında köpeklere yoğun şekilde ses, düdük, ıslık ya da el-kol işaretleriyle yön verilmemeli, bu tür şeyler sınırda tutulmalıdır. Yarışma sırasında köpeklerin boynunda tasma vb olmasına izin verilmez.

14.

Diğer köpekleri rahatsız edici herhangi bir müdahaleye izin verilmez.

15.

Fermadan sonra hakemlerin de onayıyla köpek yöneticisi köpeklerini bağlayıp hakemlere dönerler.

16.

KIF yarışmalarında unvan verilebilmesi için teklerde minimum altı (6), çiftlerde minimum üç çift (3) katılımcı köpek gerekmektedir.

 

II. AV YETENEKLERİ YARIŞMASI

GENEL ŞARTLAR

1.

Her yarışmanın başında ve ilk dakika boyunca, normalde diskalifiyeye neden olacak herhangi bir hata görmezden gelinecektir. Bu sırada köpek tarafından yapılan olumlu davranış göz önüne alınacak, hatalı davranışlar ise göz ardı edilecektir.

2.

Bir köpek eğitim eksikliğinden dolayı hata yaparsa ancak doğal yetenekleri açısından göz dolduruyorsa köpeğe C.Q.N. yani doğal yetenek ödülü verilebilir.

3.

Yarışma alanı değişimi durumunda yeni yarışma alanında köpekler yarışmaya başladıklarında köpeklerin sağa ve sola ilk koşması sırasında kuş yanlışlıkla uçarsa bu durum dikkate alınmaz ama eğer köpek kokuyu alıp, bilinçli bir şekilde kuşu uçurursa elenir.

4.

Tüm yarışmacılara yarışma alanı rüzgar ve diğer koşullara uygun olarak seçilmelidir. Süresi, yarışma türü ve hava şartlarına göre 10-15 dakika arasında olacaktır.

  • Yarışma sırasında köpek yöneticileri hakemlerin biraz önünde ve birbirlerine yakın yürümek durumundadır.

5.

Eğer bir köpek kontrol dışı hareket ediyor ve sahibine uymuyorsa, işini doğru yapıyor ya da yapmış olsa dahi dereceye alınmaz. Eğer hakem yarışmanın bittiğini belirleyen düdüğü çaldığı anda köpek kokuya giriyor ya da ferma yapıyorsa hakem durumun devamına karar verir ve puanlar.

6.

Kusursuz Bulma

Yarışma sırasında köpeğin fermasından kuşlar 40-50 metre ileriden kalkarsa bu kusursuz bulma olarak kabul edilir ancak köpeğe puan verilmez.Eğer köpek ırkına uygun bir şekilde ava yaklaşır ve av uçurulursa puanlama yapılabilir.Aynı şekilde köpeğin ferma yaptığı noktadan 45 derece sağ ya da soldan kuş kalktığında da puanlamaya dahil edilmez.

7.

Köpeğin yöneticisi köpeğin fermasından kuşlar kalktığında en az bir kere ateş etmek zorundadır. Birden fazla ferma durumunda fermaların herhangi birinde yapılan atış yeterli olacaktır. Atış sırasında köpekte korku durumu gözlenirse puanlama y

Otomatik

apılmaz.