KIF’A BAĞLI DERNEKLERİN  ÜRETİM SORUMLULARI  TARAFINDAN ÜRETİCİYE ÇİFTLEŞME ANLAŞMASI VERİLMEDEN ÖNCE UYGULANACAK İŞLEMLER

 

  1. ÇİFTLEŞME ANLAŞMASI DERNEK KAŞELİ, ÜRETİM SORUMLUSU İMZALI VE TARİHLİ OLMALIDIR.
  2. ÇİFTLEŞECEK ERKEK VE DİŞİ KÖPEĞİN İSİMLERİ VE KIF SOYKÜTÜK NUMARALARI ANLAŞMADA BELİRTİLMELİDİR
  3. ÇİFTLEŞECEK ERKEK VE DİŞİ KÖPEĞİN ÜRETİM KRİTERLERİNE UYGUN OLUP OLMADIKLARI KONTROL EDİLMELİDİR.(ÜRETİM YAŞINA GELMİŞ KÖPEĞIN IRK DEĞERLENDİRMESİNİN KESİNLİKLE YAPILMIŞ OLMASI GEREKMEKTEDİR)
  4. ÇİFTLEŞECEK ERKEK VE DİŞİ KÖPEĞİN ÇİFTLEŞME YAŞINDA (ÜRETİM YAŞ SINIRI ARALIĞINDA) OLUP OLMADIĞI KONTROL EDİLMELİDİR.(ERKEK VE DİŞİ KÖPEKLER EN AZ 15 AYLIK OLMALIDIRLAR.KÜÇÜK IRKLARDA YAŞ SINIRI ERKEK VE DİŞİ KÖPEKLER İÇİN 12 AYDIR.ERKEK KÖPEKLER EN SON 9, DİŞİ KÖPEKLER EN SON 8 YAŞINDA ÇİFTLEŞTİRİLEBİLİRLER)
  5. ÇİFTLEŞECEK ERKEK VE DİŞİ KÖPEĞİN O YIL İÇERİSİNDEKİ ÇİFTLEŞME SAYILARI KONTROL EDİLMELİDİR.(DİŞİ KÖPEKLERDEN  HER TAKVİM YILINDA 1 (BİR) KEZ YAVRU ALINABİLİR, ERKEK KÖPEKLER AYNI TAKVİM YILI İÇİNDE EN ÇOK 6 (ALTI) KEZ FARKLI DİŞİLERLE ÇİFTLEŞTİRİLEBİLİRLER)
  6. ÜRETİCİNİN YA DA ÇİFTLEŞECEK KÖPEKLERİN DİSİPLİN CEZASI OLUP OLMADIĞININ KONTROLÜ MUTLAKA YAPILMALIDIR.
  7. BÜTÜN BU KRİTERLER UYGUNSA, DERNEK ÜRETİM SORUMLUSUNCA  BELGE ÜZERİNE ‘’ÜRETİME UYGUNDUR’’ KAŞESİNİ BASILMALIDIR.
  8. YAKIN AKRABA ÇİFTLEŞMELERİNİ VE DİĞER OLUMSUZLUKLARIN ÖNLENMESİ AMACI İLE, KAYIT YETKİLİLERİNCE DÜZENLENECEK DOĞUM TEYİT FORMLARI İLE BİRLİKTE TÜM BELGELER KIF MERKEZ OFİSİNE GÖNDERİLDİKTEN  SONRA  SON KONTROL OFİS GÖREVLİLERİ TARAFINDAN YAPILACAKTIR.

 

KÖPEK IRKLARI VE KİNOLOJİ FEDERASYONU

ÜRETİM KOMİSYONU